Długi weekend w Tatrach - przewodnik po najlepszych trasach pieszych

04 Cze 2024

Długi weekend to idealna okazja, żeby poznać lepiej Tatry. Wiele jest propozycji pieszych wycieczek, które na długo zapadną nam w pamięć dzięki niepowtarzalnym widokom. Trasy mają różny stopień trudności, każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Najpopularniejsze trasy piesze w Tatrach

Najpopularniejsze trasy piesze w Tatrach to na przykład szlak Morskie Oko, Dolina Kościeliska czy Dolina Chochołowska. Są to szlaki, na których dobrze odnajdą się osoby początkujące czy rodziny z dziećmi, a także osoby starsze. Na wycieczkę nad Morskie Oko warto zarezerwować sobie cały dzień. Ponieważ do Schroniska Morskie Oko prowadzi wygodna trasa asfaltowa, nie ma problemu, żeby zabrać ze sobą wózek dziecięcy. Trasa tam i z powrotem to około 4 godziny dogodnym tempem (niespełna 16 kilometrów), plus czas spędzony nad Morskim Okiem. Dodatkowo można też nieco wydłużyć wycieczkę i zobaczyć również Czarny Staw. Po drodze zobaczyć można słynne Wodogrzmoty Mickiewicza, na trasie są punkty widokowe pozwalające podziwiać Gerlach czy Rysy. Szczególnie cudne widoki można też zobaczyć z Polany Włosienica.

Długi weekend w górach można też spędzić zwiedzając Dolinę Kościeliska. Można do niej wygodnie dojechać zarówno samochodem jak i autobusem. Cena parkingu za dzień to mniej więcej między 15-30 złotych. Płacimy też za sam wstęp do Doliny - zaledwie kilka złotych, ewentualnie dopłacić możemy za wejście do Jaskinii Mroźnej. Szlak to 11 kilometrów, warto zaplanować sobie około 3 godziny. Niżnia Kościeliska Brama, Wyżna Miętusia Kira, Polana Cudakowa – to wszystko zobaczymy po drodze. Warto zapoznać się z historią Doliny i licznymi kupieckimi i zbójeckimi legendami o tym miejscu. Warto wydłużyć wycieczkę o Jaskinię Mroźną, pamiętając, że to około dodatkowe półtorej godziny i dość strome podejście. Trasa nadaje się dla rodzin z dziećmi, ale raczej – w nosidłach niż w wózkach.

Jeszcze jedną wyjątkową atrakcją Tatr jest Dolina Chochołowska. Około 7 kilometrów, niecałe 2,5 godziny spaceru. Warto wiedzieć, że to jedyne miejsce po polskiej stronie Tatr, gdzie można wyprowadzać psy. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się schronisko, osiągalne zarówno pieszo, jak i na rowerze. Na szlaku zobaczymy Siwą Polanę, polanę Huciska, Niżnią Bramę Chochołowską i wiele innych punktów. Latem na szlaku zobaczyć można kulturowy wypas owiec, a także skosztować świeżych, owczych serów.

Wyzwania dla doświadczonych turystów

Trasy piesze w Tatrach obejmują też możliwości wspinaczki na szczyty takie jak Rysy, Orla Perć czy Świnica. To są już trasy dla naprawdę doświadczonych w górskim terenie turystów. Orla Perć może być śmiertelnie niebezpieczna przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Żeby wspinać się na tatrzańskie szczyty wymagane jest obycie w górach, przygotowanie wspinaczkowe, umiejętności związane z asekuracją oraz odpowiedni sprzęt. Nie da się jednak ukryć, że widoki, jakie można podziwiać ze szczytu zapierają dech w piersiach i warte są wysiłku włożonego we wspinaczkę. Warto pamiętać, że te trasy są bardziej wymagające także pod kątem infrastruktury – po drodze nie ma schronisk, bufetów, dlatego trzeba mieć ze sobą napoje i prowiant na całą trasę. Warto mieć specjalne obuwie z przystosowaną podeszwą, odzież chroniącą od deszczu czy wiatru oraz rękawiczki (nieślizgające się, przydadzą się do łapania łańcuchów). Przydać może się apteczka i czołówka, a na przykład na Orlej Perci – kask.

Tatrzański Park Narodowy – czuj się tu gościem

Wybierając się na jeden z pieszych szlaków położonych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego warto pamiętać o kilku zasadach, które nie tylko ułatwią nam poruszanie się tam, ale też pozwolą zapewnić bezpieczeństwo i należyty szacunek do tego wyjątkowego dziedzictwa przyrodniczego. Na szlakach obowiązuje ruch prawostronny. Wędrujemy tylko po ścieżkach, które są oznaczone – ze względu na bezpieczeństwo własne i innych uczestników wycieczki. W Tatrzańskim Parku Narodowym nie jest dozwolone biwakowanie. Warto pamiętać też o tym, że nie ma na terenie Parku pojemników na odpady, wszystkie śmieci zabieramy więc ze sobą. Nie wchodzimy też w interakcje ze zwierzętami – przede wszystkim nie dokarmiamy ich, ani nie zabieramy na pamiątkę elementów flory Parku.

Planując niezapomniane piesze wędrówki w Tatrach warto mieć dobrą bazę noclegową. Sprawdzone apartamenty o wysokim standardzie znaleźć można na stronie https://www.odkryj-bialke.com/. Co oferuje Białka Tatrzańska? Noclegi ze śniadaniem, noclegi z jacuzzi, pozwalające na zupełnie inny standard odpoczynku.

Powrót wstecz
close modal